Craniosacralterapia.pl

COnnections

   

News

  • styczeń, 2016


    Gdańsk

  • kurs w terminie I moduł         11-14.02 2016r, zapisy i kontakt E.Cieplińska tel. 606 610 599     e-cieplinska@o2.pl Instytut Neurorozwoju i Sprotu

  • Katowice

  • - kurs I moduł -czerwiec 2016

  • Wrocław

  • -kurs  I moduł wrzesień 2016

     All News

Terapia

Jak wygląda terapia?

Nie wymaga ona bezpośredniego kontaktu ze skórą pacjenta, tym niemniej zalecana jest dla pacjenta odzież miękka, lekka, nie krępująca ruchów, bezuciskowa. Terapeuta w czasie zabiegu, który trwa średnio ok. 1 godzinę, wykonuje konkretne układy terapeutyczne, stosowane również i w innych podejściach osteopatycznych, dotykając ciała pacjenta w różnych miejscach: na czaszce, klatce piersiowej, kości krzyżowej, stopach, delikatnym dotykiem (nie więcej niż 5-cio gramowym), który pozwala na rozluźnienie tkanek miękkich i kostnych w obrębie układu czaszkowo-krzyżowego (zespołu membranowego opony twardej mózgu i rdzenia kręgowego i przyczepionych do niej struktur kostnych: czaszki, kręgosłupa szyjnego i kości krzyżowej). Duża część technik TCK skierowana jest na przywrócenie naturalnego, wzajemnego ruchu kości czaszki i elastyczności membran otaczających mózgowie. Terapia może być również stosowana lokalnie np. wokół stawu kolanowego, stopy lub szczęki. W ten sposób zabieg kranialny uwalnia różne ograniczenia i dysfunkcje w ciele i przywraca ruchomość, dając odczucie rozluźnienia i dobre samopoczucie Pacjent po zabiegu jest wypoczęty, zaś w przypadku gdy następuje rozwiązanie traumatycznego przeżycia, terapii mogą towarzyszyć mimowolne ruchy ciała, drgania, zmiany rytmu oddechowego , reakcje emocjonalne typu śmiech, płacz.

Podczas terapii stosowane są różne techniki terapeutyczne. Zasadą przyjętą podczas stosowania TCK jest minimalna ingerencja ze strony terapeuty przy maksymalnej inicjatywie i zaangażowaniu systemu pacjenta w procesie leczenia. Terapeuta odnajduje pewien dystans tzw. granice kontaktu w odniesieniu do zachodzącego procesu, który ma miejsce w ciele pacjenta, natomiast zachowuje status obserwatora, bez ingerencji w sam proces leczenia. Terapeuta obserwując, „ułatwia” przejście przez proces, ale nie wymusza, ani nie przyśpiesza zmian. Stosuje tzw. techniki zaciszania wzmacniając zasoby własne organizmu, trakcję opony twardej, dekompresję kości krzyżowej czy też odblokowując szwy czaszkowe. Podczas wykonywania układów terapeutycznych jest w stanie cofnąć objawy lokalnej niedyspozycji tkanki, oddziaływać na odległe narządy i cały układ homeostazy organizmu. Terapia CK stwarza możliwości do pracy z traumą różnego pochodzenia.

Kiedy sięgnąć po tę metodę?

Terapia ta dała się poznać na Świecie jako doskonałe narzędzie do pracy z pacjentami w przypadku: bólu, obrzęków i schorzeń:

- narządu ruchu: zmian zwyrodnieniowych i pourazowych

- układu nerwowego: migreny, przemęczenie, nadpobudliwość, padaczka, depresja, nerwice, zaburzenia snu, stany po śpiączce mózgowej, udary,

- układu hormonalnego: zaburzenia miesiączkowania, niektóre rodzaje niepłodności ,cukrzyca

- układu trawiennego: bóle czynnościowe, zaparcia, biegunki, kolki

- układu odpornościowego

- traumy okołoporodowej dziecka i matki, stanów wymagających manipulacji w obrębie kości czaszki (np .interwencja stomatologiczna, chirurgiczna)

- schorzenia u dzieci –MPDZ, ADHD, autyzm, wcześniactwo,

Przeciwwskazaniem będą:

- ostre stany wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej

- świeże urazy przebiegające z krwotokiem

- aktywne fazy schorzeń psychicznych

- pierwsze trzy miesiące ciąży, zagrożenie poronienia

Rozpoczęty podczas terapii proces równoważenia w ciele pacjenta nie kończy się w chwili zakończenia zabiegu, ale ma trwający ok 48 h czas dostrajania się organizmu do nowego poziomu równowagi. Dlatego zaleca się prowadzenie terapii nie częściej niż co dwa-trzy dni, (48 godzin).
Czy terapia jest bezpieczna?

Jest to metoda w pełni bezpieczna, pod warunkiem, że jest wykonywana przez wykwalifikowanego terapeutę

Szkolenia w zakresie biodynamicznej koncepcji terapii czaszkowo-krzyżowej wg Franklina Sillsa rozpoczęła w Polsce ponad dwadzieścia lat temu dr Andrea Axt z Montrealu (absolwentka i asystentka kursów Franklina Sillsa).Obecnie prowadzi warsztaty specjalistyczne dla absolwentów kursów Terapii czaszkowo-krzyżowej prowadzonych przez dr Grażynę Walasek w Centrum Polarity w Warszawie (www.craniosacral.pl) i mgr Justynę Sadowską (www.craniosacralterapia.pl )